تفاوت قیمت پیچ استیل 316 با 316L
تفاوت قیمت پیچ استیل 316 با 316L

۵ تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L

پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L دارای تفاوت‌هایی هستند که با چشم غیرمسلح قابل‌ دیدن نیست؛ اما از نگاه تخصصی می‌توان به خوبی فرق آن‌ها را متوجه شد. در این مقاله از آرین بولتز می‌خواهیم به بررسی تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ با ۳۱۶L بپردازیم. پس اگر این سوال ذهن شما را هم مشغول کرده، تا انتها با ما همراه باشید.

استیل ۳۱۶ چیست؟

استیل گرید ۳۱۶ به دلیل خواص مقاوم در برابر خوردگی معمولاً برای کاربردهای مهندسی، به ‌ویژه در ساخت ‌و ساز استفاده می‌شود. این گرید استیل، مقاومت بالاتری در برابر خوردگی حفره‌ای و شکافی در محیط‌های کلرید دارد. استیل ۳۱۶ برای کاربرد در زمینه های صنعتی، معماری و حمل ‌و نقل تولید می‌شود.

استیل ۳۱۶L چیست؟

استیل نوع ۳۱۶ به دلیل کاربردهای فراوان در گرید دیگری تولید و با استفاده از حرف L در نام آن متمایز می‌شود. L نشان‌ دهنده محتوای کم کربن در استیل است. استیل ۳۱۶L در بین سازندگان به دلیل مقاوم بودن در برابر ترک، پس از تکمیل فرآیند جوش شناخته ‌شده است.

اهمیت اطلاع از تفاوت پیچ استیل  ۳۱۶ و ۳۱۶L

تفاوت پیچ استیل  ۳۱۶ با ۳۱۶L باعث شده که برای کاربردهای صنعتی متفاوتی استفاده شوند. برای مثال خرید زنجیر صنعتی استیل بیشتر در گرید ۳۱۶ انجام میشود؛ زیرا نیاز به استحکام زیاد و مقاومت در برابر محیط‌های اسیدی دارد. حال به ‌اختصار به تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L می‌پردازیم.

۱- تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L در مشخصات شیمیایی

۳۱۶ و ۳۱۶L آلیاژهای آستنیتی هستند؛ به این معنی که این محصولات استیلی ضدزنگ با استفاده از محلول جامد غیر مغناطیسی کاربید آهن یا کربن موجود در آهن در فرآیند تولید، مقاومت در برابر خوردگی به دست می‌آورند. این آلیاژها علاوه بر کروم و نیکل، حاوی مولیبدن نیز هستند و به دلیل خواص جوشکاری عالی در فرآیندهای همجوشی و مقاومتی استفاده می‌شود.

باید بدانید که استیل ۳۱۶ در هنگام سرد شدن پس از جوشکاری، احتمال ترک خوردن بیشتری دارد. به عبارت بهتر دماهای بالای فرایند جوشکاری باعث ایجاد فرایند در استیل ۳۱۶ به نام شکنندگی داغ میشود. در نتیجه سازه‌‎های ساخته شده با این گرید استیل، در دماهای خیلی بالا یا خیلی پایین آسیب پذیرتر هستند.همین موضوع باعث شده تا برای مواردی که نیاز به جوشکاری دارند، از استیل ۳۱۶L استفاده شود که کربن کمتری دارد. این تغییر اندک در برنامه می‌تواند تفاوت قابل ‌توجهی در هزینه‌های عملیاتی و پارامترهای تضمین کیفیت ایجاد کند.

۲- تفاوت در کاربرد

استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L استیل‌های ضدزنگ حاوی مولیبدن هستند. محتوای مولیبدن استیل ۳۱۶L کمی بیشتر از استیل ۳۱۶ است؛ به همین دلیل است که این گرید در محیط‌های خورنده بسیار پرکاربرد است. در شرایط دمایی بالا، زمانی که غلظت اسید سولفوریک کمتر از ۱۵% و بالاتر از ۸۵% است، استیل ۳۱۶ طیف وسیعی از کاربردها را دارد. برای مثال می‌توانید برای اتصالات، از همین گرید در پیچ‌های استیل استفاده کنید. برای استعلام قیمت پیچ استیل ۳۱۶ کلیک کنید.

استیل ۳۱۶ همچنین دارای خواص حمله کلرید خوبی است و بنابراین معمولاً در محیط‌های دریایی استفاده می‌شود. در مقابل استیل ۳۱۶L دارای حداکثر کربن ۰.۰۳ است و می‌تواند در کاربردهایی استفاده شود که در آن باز پخت امکان‌پذیر نیست و حداکثر مقاومت در برابر خوردگی موردنیاز است. یکی از کاربردهای این استیل در پیچ متری است که در ماشین‌های صنعتی و در صنایع چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اطلاع از قیمت پیچ متری استیل با گریدهای مختلف می‌توانید بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

۳- تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L از نظر مقاومت در برابر حرارت

یک تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ با ۳۱۶L که در صنایع مورد توجه قرار می‌گیرد، مقاومت این دو گرید در برابر حرارت است. استیل ۳۱۶ در استفاده متناوب، زیر ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد و استفاده مداوم، زیر ۱۷۰۰ درجه سانتی‌گراد، مقاومت اکسیداسیون خوبی دارد. در محدوده ۸۰۰ تا ۱۵۷۵ درجه سانتی‌گراد، ترجیحاً به طور مداوم از استیل ۳۱۶ استفاده نشود. در مقابل استیل ۳۱۶L نسبت به استیل ۳۱۶ مقاومت بیشتری در برابر بارش کاربید دارد و در محدوده دمایی ۸۰۰ تا ۱۵۷۵ درجه سانتی گراد به طور مداوم قابل استفاده است.

۴- تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L در ترکیبات شیمیایی

پیچ های استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L دارای ترکیب شیمیایی نسبتا مشابهی هستند؛ با این حال، از نظر شیمیایی جزئیترین تفاوت پیچ استیل  ۳۱۶ و ۳۱۶L بسیار اهمیت دارد؛ زیرا به طور کلی خواص این دو گرید را تغییر می‌دهد. این تفاوت در میزان کربن موجود در این دو گرید استیل است. استیل ۳۱۶ حداکثر از ۰.۰۸ درصد کربن تشکیل شده است؛ در حالی که استیل ۳۱۶L تنها حاوی حداکثر ۰.۰۳ درصد کربن است. در جدول زیر میزان ترکیبات این دو گرید استیل را بیان کرده ایم.

نام عنصر

درصد

منگنز

۲.۰

سیلیکون

۰.۷۵

فسفر

۰.۰۰۴۵

گوگرد

۰.۰۳

کروم

بین ۱۶ تا ۱۸

مولیبدن

۲ تا ۳

نیکل

۱۰ تا ۱۴

نیتروژن

۰.۱

۵- تفاوت در قیمت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L

قیمت، مهمترین تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L است که تا حد زیادی به ترکیب آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. قیمت استیل گرید ۳۱۶L در مقایسه با سایر گرید ها بیشتر است؛ زیرا یک محصول تخصصی است که برای تنظیم درصد کربن موجود در آن فرآیند ساخت پیچیده‌تری دارد. همچنین تنها برای اهداف خاص استفاده می‌شود که باعث افزایش قیمت پیچ استیل با گرید ۳۱۶L می‌شود. در مقابل، گرید ۳۱۶ در بیشتر صنایع استاندارد بوده و به طور گسترده با قیمت کمتر در دسترس است.

جمع بندی

شباهت و تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L ممکن است کمی گیج کننده به نظر بیاید؛ همچنین چون تمامی اتصالات استیل در سایز و شکل ظاهری یکسان به بازار عرضه می‌شوند گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. اما باید به خاطر داشته که به دلیل تفاوت ترکیبات شیمیایی، موارد کاربرد آن‌ها با هم متفاوت است. در این مقاله ۵ تفاوت مهم پیچ استیل با گرید ۳۱۶ را با ۳۱۶L با هم مقایسه کردیم تا شما بتوانید راحتتر از میان آن‌ها گزینه مناسب را انتخاب کنید.

سؤالات متداول

این دو گرید از استیل اتنلس یا ضدزنگ ساخته می‌شوند؛ اما پس از گذشت مدت بسیار زیادی از کار آن‌‎ها در محیط‌های مرطوب، ممکن است دچار زنگ زدگی شوند.

استیل ۳۱۶L نسبت به ۳۱۶ در برابر خوردگی مقاوم‌تر است. در برنامه‌های روزمره، ممکن است تفاوتی را متوجه نشوید. با این حال، به دلیل قابلیت جوشکاری، ۳۱۶L به عنوان گزینه بهتری برای مقاومت در برابر خوردگی در نظر گرفته می‌شود.

استیل گرید ۳۱۶L به دلیل دارا بودن کربن به مقدار کمی مغناطیسی هستند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *